MUDr. Lukáš Šimko, PhD. o chorobách spájaných s prsnými implantátmi

Verejný záujem a diskusia o chorobách spájaných s prsnými implantátmi vzrástli, najmä na platformách sociálnych médií. Nazývame ich Breast Implant Illness (BII) a anaplastický obrovskobunkový lymfóm (BIA-ALCL).

Chirurgické zväčšenie prsníkov je najčastejšie vykonávaným plasticko-chirurgickým zákrokom na svete, ročne ho podstúpi zhruba 2 milióny žien a na svete žije približne 50 miliónov žien s prsnými implantátmi.

Odkedy sa začali používať implantáty sa vedú diskusie o ich negatívnych účinkoch spojených buď priamo z rizika operácie, alebo z neskorších možných autoimunitných ochorení.

breast implant illness

Čo je Breast Implant Illness

V poslednej dobe sa hlavne pomocou sociálnych sietí zhromažďovali prípady pacientiek po augmentácii, ktoré popisovali trápenia spojené s implantátmi. Týkali sa fyzických, ale aj psychických symtómov ako napríklad chronická bolesť, únava, ťažkosti s pamäťou a koncentráciou, záchvaty paniky a depresia.

Na opísanie tejto nejednotnej a rozmanitej kombinácie viac ako 100 rôznych symptómov sa začal používať termín Breast Implant Illness.

Napriek čoraz rozšírenejšiemu používaniu výrazu Breast Implant Illness a anekdotickým správam od chirurgov, ktorý pociťujú zvyšujúce sa počty pacientiek na explantáciu implantátov kvôli BII, je o BII málo vedeckých výskumov.

Neexistujú žiadne diagnostické testy na BII, ktoré by ju odlišovali od ostatných ochorení, ktoré zdieľajú podobné príznaky (napr. fibromyalgia, syndróm dráždivého čreva). Taktiež nie je dopredu určiteľné, kto bude priaznivo reagovať na vybratie implantátov.

Okrem toho sa toho vie len málo o vzniku, priebehu, rizikových faktoroch, príčinách a manažmente ochorenia.

Doteraz bola uskutočnená iba jedna štúdia, ktorá sledovala symptómy žien pred a následne aj po vybratí implantátov. Táto štúdia sledovala ženy, ktoré samy hlásili, že majú BII, mali pred explantáciou implantátov rôzne príznaky, vrátane únavy, artralgie, bolesti svalov a straty pamäti. Väčšina žien pociťovala zlepšenie alebo vymiznutie aspoň niektorých ich symptómov po vybratí implantátov.

Avšak títo autori neskúmali psychologický status, vplyv sociálnych médií, inú liečbu, faktory závislé od životného štýlu.

Pacientkam, ktoré majú podozrenie, že sa ich toto ochorenie týka, odporúčam prejsť komplexným vyšetrením na vylúčenie ostatných možných chorôb, až po vylúčení všetkého zvažovať vybratie implantátov.

 


MUDr. Lukáš Šimko, PhD.

 

MUDr. Lukáš Šimko, PhD.
Služby plastickej chirurgie a chirurgie ruky na najvyššej úrovni v špičkovo vybavenom medicínskom zariadení


Objednajte sa na konzultáciu

 

 

 

Spojte sa s nami

Motiva
Motiva © 2024

cookie_settings